Bookmark and Share
Producenci
  Strona główna » Zawartość feromonów Aurador  
Zawartość feromonów Aurador
Męski pot podoba się kobietom

07.02.2007 - Biologia

Naukowcy odkryli męski feromon

Kalifornijscy naukowcy zidentyfikowali ludzki feromon: gdy kobiety wąchają konkretny produkt zawierający testosteron o nazwie androstadienon, poprawia się im nastrój i doznają lekkiego podniecenia. Odzwierciedla się to także w ich gospodarce hormonalnej, odkryli naukowcy. Potwierdzają oni przy tym przypuszczenie, iż wydzielany w męskim pocie androstadienon działa u ludzi jako tak zwany feromon. Feromony są zapachami, za pomocą których istoty żywe komunikują się ze sobą na drodze oddziaływań biochemicznych. Dotychczas było sprawą sporną, czy ludzie w ogóle reagują na feromony.

Claire Wyart oraz jej koledzy dali do powąchania 21 młodym testerkom niewielkie ilości czystego androstadienon lub substancję kontrolną o podobnym zapachu. Naukowcy monitorowali przy tym takie funcie ciała jak oddech, ciśnienie krwi oraz częstotliwość uderzeń serca, zadawali testerkom pytania dotyczące nastroju oraz określali koncentrację kortyzolu w ich ślinie, klasycznego hormonu stresu. Gdy testerki wąchały androstadienon poprawiał się ich nastrój oraz zwiększało fizyczne podniecenie, co dało się także zmierzyć poprzez podwyższone stężenie kortyzolu w ślinie.

Naukowcy nie mogą jednak jeszcze powiedzieć, czy androstadienon wpływa bezpośrednio na produkcję kortyzolu oraz czy poprawa nastroju jest wynikiem zwiększonego stężenia kortyzolu, czy też może odwrotnie androstadienon działa na nastrój i prowadzi do podwyższenia wartości kortyzolu. Zwrócili oni także uwagę na fakt, iż pot stanowi kompleksową mieszankę i androstadienon wcale nie musi być jedynym zawartym w nim feromonem.

Już od dawna wiadomo, że zwierzęta komunikują się poprzez zapach. Tak zwane feromony służą im jako seksualne oddziaływanie, znaki rozpoznawcze, alarmowanie i znakowanie. Również są już dowody na to, iż także ludzie reagują na zapachy – na przykład na te zawarte w pocie faworyzowanej płci. Nigdy jednak nie wyjaśniono, który składnik potu posiada takie rodzaje feromonów. Wyart oraz jej koledzy mogli teraz jednoznacznie wskazać, że androstadienon działa na ludzi jako feromon: sam jego zapach ma miarodajny wpływ na funkcje ludzkiego ciała.


Claire Wyart (Uniwersytet w Kalifornii, Berkeley) et al.: Journal of Neuroscience, Bd. 27, S. 1261

ddp/wissenschaft.de – Fabio Bergamin

Dalej
Koszykarrow right
... jest pusty
Edytuj Edytuj
Przy zakupie powyżej 280,00 zł przesyłka bezpłatna na terenie Polska!

Akceptujemy:

Przesyłka i zwrot towaru | Ochrona danych osobowych | Prawo konsumenta | Warunki użytkowania | Stopka | Kontakt

CLASSIC - MOBILE

Copyright © 2020 feromony-online.pl